Jak se správně změřit

Při měření je nutné mít na sobě  jen spodní prádlo. Také je nutné zvážit jaké spodní prádlo a to především při měření obvodu hrudi, protože změna podprsenky může někdy způsobit i změnu několika centimetrů.  Je zásadní rozdíl, zda bereme míru v látkové sportovní podprsence nebo vyztužené push up podprsence.

Velmi důležité při měření  obvodových měr je, vést krejčovský metr skutečně vodorovně.

Metr nesmí směřovat ani dolů, ani nahoru, aby nebyly naměřené míry zkreslující.

Na začátek si ujasníme kde přesně se tyto míry měří.

  • Obvod hrudi
    Při měření obvodu hrudi veďte krejčovský metr přes prsní hroty, tzn. přes prsní bradavky.
  • Obvod pasu
    Obvod pasu je nejužším místem na těle. Nemusí to být vždy přesně místo, kde je pupík,  jak si často mnozí myslí. Většinou je to právě spíše nad pupíkem.

Alespoň ze začátku je dobré si na nejužší místo těla, do pasu navázat třeba stuhu, protože obvod pasu je zásadní pro měření některých další rozměrů.

  • Obvod boků
    Obvod boků je naopak nejširším místem na těle. Tato míra se měří přes hýždě, přes nejvystouplejší část.

Při měření metr kolem těla nestahujte! Metr musí být kolem těla „tak akorát“. Nesmí ani táhnout, ani viset.

A ještě jedna důležitá míra- délka oděvu:

Délka oděvů pro dolní část těla (sukně) se měří od pasové linie, takže pro tuto míru je vhodné, jak jsem psala výše, mít v pase navázanou stuhu, abychom si byli jistí odkud délku měřit.

Délka oděvů se sníženou pasovou linií:

Sukně i kalhoty mívají sníženou pasovou linii- jsou tzv. „bokové“. U takových je potřeba si od pasu změřit o kolik je sukně snížená a od tohoto bodu pokračovat na délku sukně.
V místě snížení je potřeba si změřit kontrolní obvod ve snížené pasové linii.

Délka šatů:

Délka šatů se měří od sedmého krčního obratle. Sedmý krční obratel se dá u většiny lidí snadno nahmatat, je nejvystouplejší, v místě kde „končí“ krk. Od tohoto bodu se změří středem zad nejprve délka zad, ta se měří po pasovou linii („vyznačená“ ovázanou stuhou- nejužší místo na těle) a od té se směrem dolů změří celá délka oděvu..

————————————————–

Při měření postupujte podle nákresu: